Uçtu Uçtu 40’ımız Uçtu!

Ne geçmez 40 gündü öyle! Bebek bakmaktan bunaldığımdan değil, etrafın lohusa dönemine yüklediği çeşit türlü anlamdan bu haykırışım. Eski zamanlarda bunca gün dışarı çıkılmazmış. Doğrusu biz 4. gün itibariyle doktor kontrolüne gitme sebebiyle kendimizi ev dışında bulduk. Bir de sarılık olunca hastaneyi komşu kapısı yaptık. Denize duyduğum özlem nedeniyle araba içinde sahilde dolaştığımız da oldu arada. Gel zaman git zaman 40 gün doldu.

Küçüklüğümden bilirim. Evimize mis kokulu bebekler ziyarete gelir, annem de giderlerken yumurta hediye ederdi, “40 uçurmak”tı adı. Her geleneği uygulamam bu sevimli geldi. Ayşen Teyzesi ile Defne Bebek’i aldık, İnci Teyzemizi, Nursena Ablamızı ziyarete gittik.

İnci’m kapıdan içeri girdiğimizde, Defne’nin saçlarına un serpti ki saçları beyazlayana dek yaşasın, torunlarını sevsin. Sonra da yumurtalar, hediyeler, 40 uçurma ağacı, şaşırdık kaldık, sevindik, mutlu olduk.

40ucurmayumurtalari2

Eskiler iyi dilekleri ete kemiğe büründürmek için bazı objeler, yiyecekler seçmiş, sonra bu gelenek görenek olmuş. Yumurta verilerek; civcivler gibi çabuk büyüyen, sağlıklı ve tok bir insan ol demek istemişler. Elinin bereketinin azalmaması, anne ve babasının elinin ekmek tuttuğunu görmesi için ekmek hediye etmişler. Şekerle; ağzının tadının bozulmaması, güleryüzlü, tatlı dilli, kalp kırmayan bir insan olması istenmiş. Bunlar dileklerin yanı sıra bebeğin yetişkin günlerine miras nasihatlar.

40ucurmaagaci

İnci ve Ayşen Teyzeler, Nursena Abla ile geçen keyifli saatler sonrası pozitif enerjimizi, hediyelerimizi, dileklerimizi alıp evimizin yolunu tuttuk. Hepsine teşekkür eder, öperiz.

Benzer Yazılar

  Benzer yazı bulunmamaktadır.

Yorumlar

 • 01 Mart 2013 tarihinde vişnap dedi ki;

  Canım Aylinciğim keyifle okudum yazını .Rabbim kabul etsin tüm iyi dileklerinizi Sağlıklı mutlu huzurlu anneli babalı hayatı olsun Defne bebeğin.Güle güle büyütün canımm .Miss yanaklarından da usulca öptüm ohh miss misssmiş ,sevgilerimle canımm.

 • 05 Mart 2013 tarihinde Aylin Türkşen Aysel(Yazar) dedi ki;

  Vişnap’ım teşekkür ederiz güzel dileklerin için. Defne bebek ellerinden öper, selam eder.

 • 01 Mart 2013 tarihinde inci özsoy dedi ki;

  Defne bebek(şimdilik bu söylem)ve annesi Aylinim:)40 uçurmada
  Defnemin, sosyal medya teyzelerinden, en büyük teyzesi olan inci teyzesine gelmesi,ne büyük nezaket ,zerafet:)biz çok, çok teşekkür ederiz Aylinim:)Hasretle beklediğimiz defnemizle bizi buluşturdun Türk örf ve adetimizde ne varsa ne biliyorsak
  uyguladık minik kuzumuza:)Ayşen teyzesinin getirdiği 40uçurma dilek ağacındaki bütün dileklerin ,yetişkin olunca uygulamalarını görmenizi dilerim.Ailesine,Vatanına ,milletine
  (vatana, millete sahip çıkanların akibetini her nekadar görüyorsak da)sağlıklı,başarılı evlat olsun inşallah.
  Ben ve prenses,Defne kuzumu ve annesini sarılıp sarılıp kocaman öpüyoruz…

 • 02 Mart 2013 tarihinde hatice yazıcı(örgüçantam) dedi ki;

  eski adetler modernize edilmişşş ama güzel de olmuş.

  40 gün çıkılmaz olayı aslında anne ve bebeğin hertürlü hastalığa açık olmaları sebebiyle ama günümüzde dr. var aşısı var ilk kontrolu var nasıl çıkmazsın 🙂

  Maaşallah ,nazarlar uzak sağlığı hep yerinde olsun.
  sevgiler

 • 05 Mart 2013 tarihinde Aylin Türkşen Aysel(Yazar) dedi ki;

  İşte gelenekleri böyle devam ettiriyoruz biz de. Kim bilir Defne’nin zamanında neler olacak? Teşekkür ederim güzel dileklerin için, öperim.

 • 05 Mart 2013 tarihinde Serap dedi ki;

  Aylincim; 40’ınız hayırlı uğurlu, kızınız uzun ömürlü olsun inşallah. Benim de (ne mevlüt, ne başka şey) en sevdiğim şu ziyaret sırasında yanına koyulan yumurta, bir de lohusa ziyaretine gelenlere kızamık şekerinden yapılmış lohusa kaynarı..Tek uyguladığım bu oldu aynen:) Boşver tatlım, ne oturacaksın evde, ben 23 yıl önce bile oturmamıştım 😉 İyi etmişsin, bebişin de alışsın seninle gezmeye.. Bu arada kızkardeşimin gebeliği de çok şükür yolunda, amniyosentezi de temiz çıktı Allah’tan. 5 ayı doldurmak üzere.. Tekrar hayırlısı olsun canım benim, kokla benim için Defneciği:)

 • 05 Mart 2013 tarihinde Aylin Türkşen Aysel(Yazar) dedi ki;

  Serap’ım, kaç gündür aklımdan geçiyorsun. Kardeşinin hamileliğini de merak ediyordum, her şeyin yolunda olduğuna çok sevindim. Hayırlısıyla tamamlayıp bebeğini kucağına almak kısmet olsun inşallah. Defne gezmelere de taşınmalara da alışacak doğrusu bu anne babayla. Öperim seni.

 • 14 Mart 2013 tarihinde irem sunar dedi ki;

  Tebrikler! :)) tüm güzelliklerin Defne’yle olması ve yıllarınızı tüm sevdiklerinizle birlikte keyifle geçirmenizi dilerim!

 • 13 Mayıs 2013 tarihinde Aylin Türkşen Aysel(Yazar) dedi ki;

  Çok teşekkürler Sevgili İrem

 • 24 Nisan 2013 tarihinde nuray dedi ki;

  Defne bebeğe anneli babalı mutlu ve sağlıklı bir ömür dilerim güle güle büyüt bebeğini.Bursadan sevgiler

 • 13 Mayıs 2013 tarihinde Aylin Türkşen Aysel(Yazar) dedi ki;

  Çok teşekkür ederim, sevgiler

 • Yorum Yaz
  Ad Soyad:
  Yorum: